а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минофрлач

мн. минофрлачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Војник што ракува со минофрлачка.
Албански: minahedhës
Употреба: Воен термин
2. минофрлачка
Англиски: mortar Албански: minahedhëse, mortaj
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи