а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минофрлачка

мн. минофрлачки
Вид збор: Именка, женски род
Артилериско лесно оружје со краток дострел, со кратка цевка која испалува експлозивен проектил во високоаголна траекторија.
Англиски: mortar
Употреба: Воен термин
Изведенки
минофрлачки прид.
минофрлачкиот
Пример: Минофрлачки оган.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи