а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минорен

минорни
Вид збор: Придавка
Што е помалку вреден.
Англиски: minor
Примери:
Минорен успех.
Изведенки
минорност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи