а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минијатурист

мн. минијатуристи
Вид збор: Именка, машки род
Уметник што изработува минијатури, специјалист за минијатури.
Примери:
Султаните биле портретирани на еднаков начин, односно преку претставата за идеалната убавина што ја имале минијатуристите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК