а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минијатурен

минијатурни
Вид збор: Придавка
Ранг: 6978
Што е многу, необично мал.
Англиски: miniature
Примери:
минијатурна книга
минијатурна куќа
Изведенки
минијатурност ж.