а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минијатура

мн. минијатури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12453
1. Тоа што е мало, намалено во однос на обичното во својот вид; модел на нешто во намален вид.
Англиски: miniature Албански: miniaturë
Примери:
Детето толку личеше на таткото што беше како негова минијатура.
2. Сликичка или украсени букви во стари ракописи.
Англиски: miniature Албански: miniaturë
3. Слика од мал формат изработена на хартија, платно и сл.
Англиски: miniature Албански: miniaturë
Употреба: Ликовна уметност
4. Литературно, музичко или драмско дело мало по обем.
Англиски: miniature Албански: miniaturë
Употреба: Уметност
5. Во шахот - кратка партија добиена во неколку потези.
Англиски: miniature Албански: miniaturë
Изрази
Во минијатура - многу намалено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК