а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

министер

мн. министри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1758
Висок државен функционер, член на влада, што управува со некое министерство или е без ресор, без портфељ.
Англиски: minister Албански: ministër
Употреба: Административен термин , Политика
Примери:
Министер за образование.
Министер без ресор.
Изведенки
министерски прид.
министерскиот
Пример: министерски обврски