а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

министерство

мн. министерства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2338
1. Дел од највисоката државна администрација што е под управа на министер.
Англиски: ministry Албански: ministri
Употреба: Административен термин
Примери:
Министерство за образование.
Министерство за внатрешни работи.
Министерство за одбрана.
2. Зграда во која се наоѓа тој дел од државната администрација.
Албански: ministri
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК