а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

министерка

мн. министерки
Вид збор: Именка, женски род
1. жена министер
Англиски: minister Албански: ministreshë
Употреба: Дипломатија
2. жена на министер
Англиски: minister Албански: grua e ministrit
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи