а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минимум

(едн.) минимумот
Вид збор: Именка, машки род
Најмало количество или големина на нешто, најмал дострел, најмал износ, најмал број, степен и сл.
Англиски: minimum Албански: minimum
Употреба: Математика
Примери:
Не искористи ни минимум од своите знаења.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи