а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минималист

мн. минималисти
Вид збор: Именка, машки род
1. Приврзаник на минимализмот.
Англиски: minimalist Албански: minimalist
Употреба: Уметност
2. Тој што се задоволува со најмалку.
Англиски: minimalist Албански: minimalist
Изведенки
минималистички прид.
минималистичкиот
Пример: Минималистички барања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи