а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минимализам

(едн.) минимализмот
Вид збор: Именка, машки род
Движење во уметноста и музиката во ХХ век, карактеризирано со екстремна едноставност на формата и отфрлање на емоционалната содржина.
Англиски: minimalism
Примери:
Минимализмот никогаш не излегува од мода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи