а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минимален

минималниот
Вид збор: Придавка
1. Што е најмал, најситен, незначаен.
Англиски: minimal
Примери:
Минимална цена.
Минимална разлика.
2. Што е најнеопходен, најпотребен.
Англиски: least
Примери:
Минимално значење.
Изрази
Минимална плата - висина на една плата утврдена со колективен договор или висина одредена од владата, утврдувајќи го најнискиот cтепен за кој работниците може да бидат ангажирани.
Изведенки
минимално прил.
Малку, во мала мера.
Пример: Работи минимално.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи