а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минер

мн. минери
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што минира.
Англиски: miner Албански: minues
2. Инсекти што ги напаѓаат овошките правејќи „мини" на листовите.
Англиски: miner Албански: insekt minues
Употреба: Зоологија
Примери:
Џуџест лисен минер - (Neptiсulа malella).
Лисен минер со тркалезни мини - (Cemiostoma scitella).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи