а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минерски

минерскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27884
1. Што е во врска со минер.
Употреба: Геологија
Примери:
минерски работи
2. Во врска со инсекти што ги напаѓаат овошките правејќи „мини“ на листовите.
Употреба: Зоологија
Примери:
минерски молец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК