а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минерал

мн. минерали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17659
Природно неорганско хемиско тело што се наоѓа во Земјината кора или на површината, со постојан хемиски состав и утврдени физички својства и утврдена специфична внатрешна кристална структура.
Англиски: mineral
Употреба: Минералогија