а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минералогија

(едн.) минералогијата
Вид збор: Именка, женски род
Наука за проучување на составот и својствата на минералите.
Англиски: mineralogy
Изведенки
минералошки прид.
минералошкиот
Пример: минералошки истражувања