а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минерален

минерални
Вид збор: Придавка
Ранг: 20959
Што се однесува на минерали, што содржи минерали.
Англиски: mineral
Примери:
минерална хемија, минерална вода
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК