а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миндер

мн. миндери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5527
1. Одар за седење покрај ѕид.
Англиски: settee Турски: minder Албански: minder
Употреба: Архитектура и градба
2. Прекривка што cе постила врз таков ѕид.
Англиски: tapestry Турски: minder Албански: sixhade, mbulesë minderi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК