а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мина

мн. мини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1719
1. Експлозивна направа со запалка што се става на определено место за да експлодира во определен момент.
Англиски: mine Албански: minë
Употреба: Воен термин
Примери:
Нагазна мина.
2. Проектил за минофрлач.
Англиски: grenade Албански: granatë
Употреба: Воен термин
3. Влошка за патент-молив или за хемиско пенкало.
Англиски: lead Албански: minë
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК