а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минат

минати
Вид збор: Придавка
Ранг: 1148
1. Што бил или се случил порано.
Англиски: former Албански: i mëparshëm
Примери:
Минати настани.
2. За година, месец, недела, ден што cе случил непосредно пред сегашноста.
Англиски: last Албански: e kaluar
Примери:
Минатата година.
Минатата ноќ.
Изрази
Минат труд - работно искуство, стаж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК