а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минато

(едн.) минатото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 480
1. Време што поминало, што било порано.
Англиски: past Албански: e kaluar
Примери:
Заборавени песни од минатото.
блиско минато
далечно минато
2. Заеднички назив за сите глаголски дејcтва што се одвивале пред моментот на говорење.
Англиски: past Албански: e kaluar
Употреба: Граматика
Изведенки
минатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК