а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мимоза

мн. мимози
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28665
Вид тропско или суптропско растение со ситни топчести жолти цветови.
Латински: Mimosa pudica Англиски: mimosa Албански: mimozë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК