а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мимикрија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Способност на некои животни и растенија да се менуваат по изгледот и бојата според околината заради заштита од природните непријатели.
Англиски: mimicry Албански: mimikri
Употреба: Биологија
2. Приспособување кон средината со прикривање на вистинските уверувања.
Англиски: mimicry Албански: mimikri
Употреба: Преносно значење
Примери:
политичка мимикрија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи