а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мимика

мн. мимики
Вид збор: Именка, женски род
Изразување мисли и чувства со движење на мускулите на лицето и со очите.
Англиски: facial expression
Примери:
Љубезно се заблагодари со мимика и со геcт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи