а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милје

мн. милјеа
Вид збор: Именка, среден род
1. околина, опкружување, средина
Англиски: milieu Француски: milieu Албански: milie, mjedis
Примери:
општествено милје
2. Мало чаршафче за на маса, везено, плетено или од тантела.
Албански: çarçaf tavoline
FlexiMac
 менување на македонски глаголи