а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милја

мн. милји
Вид збор: Именка, женски род
Мера за должина.
Англиски: mile
Изрази
Англиска милја - еднаква на 1 609 м.
Наутичка милја - еднаква на 1 852 м.
Географска милја - еднаква на 7 420 м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи