а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милост

(едн.) милоста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2122
1. Чувство на наклонетост, нежност кон некого.
Англиски: sympathy Албански: butësi
Примери:
Кога ќе го погледнеше, срцето ѝ се исполнуваше со милост.
2. сочувство, милосрдие, помош, поддршка
Англиски: mercy Албански: mëshirë
Примери:
Бараше милост да не ја избркаат од работа.
3. помилување, прошка
Англиски: mercy Албански: mëshirë
Примери:
Милост, господару!
4. Во христијанската теологија, дар Божји, спасување на грешникот.
Англиски: grace Албански: mirësi
5. љубов
Англиски: love Албански: dashuri
Примери:
Имаат милост меѓу себе.
Изрази
На милост и немилост - без никаква заштита.