а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милосрден

милосрдни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9432
Што чувствува милост кон некого.
Англиски: merciful
Изрази
Милосрдна сестра - калуѓерка што се грижи за болни.
Изведенки
1. милосрдно прил.
Пример: Милосрдно им приоѓаше на ранетите, секогаш со насмевка на лицето.
2. милосрдност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК