а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милолик

милоликиот
Вид збор: Придавка
Што има убав, мил лик.
Примери:
Девојката беше млада и милолика.
Изведенки
милоликост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи