а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милозвучен

милозвучниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14021
Што дава пријатен звук благозвучен.
Англиски: harmonical
Употреба: Музика и танц
Примери:
Песната на славејот беше милозвучна и весела.
Изведенки
1. милозвучно прил.
Пример: Зборуваше милозвучно.
2. милозвучност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК