а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милогласен

милогласниот
Вид збор: Придавка
Што има мил глас.
Примери:
Беше милогласен.
Изведенки
1. милогласно прил.
Пример: Зборуваше милогласно.
2. милогласност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи