а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миловиден

миловидни
Вид збор: Придавка
Што е мил, убав.
Примери:
Беше кротка, миловидна жена.
Изведенки
1. миловидно прил.
Пример: Миловидно изгледаше.
2. миловидност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи