а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милне

милнат
Вид збор: Глагол, свршен
Погали со рака.
Англиски: caress
Употреба: Деминутив
Примери:
Го милна кучето по главата.
Изведенки
1. милнува несв.
милнуваат
2. милнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи