а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мили

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложени зборови за означување мерни единици еднакви на еден илјадити дел од основната единица.
Англиски: milli
Примери:
милиграм, милиметар, милилитар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи