а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мили

(се) милат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се гали, се умилкува.
Англиски: endear Албански: ledhatoj
Примери:
Детето кога да го видеше, му cе милеше.
2. Предизвикува некому пријатно чувство.
Англиски: endear Албански: ledhatoj, lëmoj
Примери:
Му се милеше кога ќе слушнеше пофалби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи