а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милијардер

мн. милијардери
Вид збор: Именка, машки род
Многу богат човек, чиешто богатство изразено во пари може да се мери во милијарди.
Англиски: billionaire
Изведенки
1. милијардерка ж.
мн. милијардерки
2. милијардерски прид.
милијардерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи