а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милиција

мн. милиции
Вид збор: Именка, женски род
1. Вооружена формација задолжена за чување на редот и сигурноста на граѓаните при немање своја војска.
Англиски: militia Албански: milici
Употреба: Историја
2. Назив за полиција до распаѓањето на социјалистичка Југославија.
Англиски: police Албански: milicia
Употреба: Архаизам
Изведенки
милициски прид.
милицискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи