а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милитаризира

милитаризираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Воведе, воведува милитаристички cиcтем.
Англиски: militarize Албански: militarizoj
Употреба: Воен термин
2. Организира нешто на војнички начин, воведе, воведува воен режим во граѓанскиот живот.
Англиски: militarize Албански: militarizoj
Употреба: Воен термин
Изведенки
милитаризирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи