а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милитаризам

(едн.) милитаризмот
Вид збор: Именка, машки род
Државен систем што се потпира на војската и во кој војничкиот сталеж има најголемо влијание и најголеми овластувања.
Англиски: militarism
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи