а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милион

мн. милиони
Вид збор: Именка, машки род
Број еднаков на илјада илјади изброени единици од нешто.
Англиски: million Албански: milion
Изведенки
1. милионче ср.
мн. милиончиња
хип.
2. милионски прид.
милионскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи