а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милина

мн. милини
Вид збор: Именка, женски род
Чувство на задоволство, уживање, пријатност.
Англиски: bliss
Примери:
Му се исполни душата со милина кога ја слушна песната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи