а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милиметар

мн. милиметри
Вид збор: Именка, машки род
Мерна единица што означува илјадити дел од метар.
Примери:
Нивото на морињата и океаните се зголемува за 3,2 милиметри годишно.
Изведенки
милиметарски прид.
милиметарскиот
Пример: Профилите се цртаат на милиметарска хартија во размер 1:100.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи