а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милилитар

мн. милилтри
Вид збор: Именка, машки род
Мерна единица што означува илјадити дел од литар.
Примери:
Потоа ги додаваме јајцата, 120 милилитри вода, маслото и 120 милилитри рум.
Изведенки
милилитарски прид.
милилитарскиот
Пример: 500 милилитарско шише
FlexiMac
 менување на македонски глаголи