а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милиграм

мн. милиграми
Вид збор: Именка, машки род
Мерна единица што означува илјадити дел од грам.
Примери:
Возрасен човек би требало да внесува 1000 милиграми калциум дневно.
Изведенки
милиграмски прид.
милиграмскиот
Пример: 500 милиграмски апчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи