а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милен

милниот
Вид збор: Придавка
Што е мил, нежен, галовен.
Англиски: tender
Примери:
Милен поглед.
Милна насмевка.
Изведенки
милно прил.
Пример: Милно го погледна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи