а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миленик

мн. миленици
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што е многу мил некому.
Англиски: favorite Албански: i adhuruar
Примери:
Од сите ученици тој му беше миленик.
2. Домашен љубимец (за животно).
Англиски: pet Албански: manar, kafshë shtëpie
Примери:
Мачката им беше домашен миленик.
Изведенки
1. миленичка ж.
мн. миленички
2. милениче ср.
мн. миленичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи