а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милее

милеат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Мил му е некој или нешто, го исполнува со задоволство, со пријатни чувства.
Англиски: enjoy Албански: pëlqej
Примери:
Животот му (се) милееше.
2. Обземен е од жалење, тагување по некого или по нешто.
Англиски: yearn Албански: kam mall
Примери:
Милееше за слобода.
Изведенки
милеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи