а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миксер

мн. миксери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48231
1. Апарат за мешање, матење во градежништво и др.
Англиски: mixer Албански: mikser, përzies
Употреба: Архитектура и градба
2. Кујнски апарат што служи за матење, мешање.
Англиски: mixer Албански: mikser
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК