а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

микро

Вид збор: Префикс
Прв дел во сложени зборови со значење мал, ситен, со мал размер.
Англиски: micro
Примери:
микрокосмос, микроструктура
FlexiMac
 менување на македонски глаголи